Nowe przepisy o delegowaniu dopiero za dwa lata

W dniu 29.05.2018 r. Parlament Europejski przegłosował Dyrektywę w/s delegowania. Jest ona skrajnie niekorzystna dla polskich firm.
Przewiduje ona m.in.

  1. zwiększenie w większości przypadków kosztów delegowania o kilkadziesiąt procent,
  2. ograniczenie delegowania zasadniczo do 12 miesięcy,
  3. de facto zakaz delegowania w branżach stacjonarnych (produkcja, logistyka, opieka i inne branże, w których usługi wykonywane są przez wiele miesięcy/lat w tym samym miejscu);
  4. kategoryczny zakaz delegowania przez firmy nie prowadzące znaczącej działalności krajowej zgodnej z działalnością eksportową,
  5. kategoryczny zakaz delegowania pracowników, którzy na terenie Polski nie świadczą zazwyczaj pracy,
  6. nowe restrykcje i uciążliwe oraz kosztowne wymogi formalne, którym będą musieli sprostać polscy przedsiębiorcy.

Odpowiednie zmiany zostaną niebawem wprowadzone do przepisów dot. A1. Większość polskich firm delegujących nie uzyska już formularzy A1 i nie będzie mogła delegować pracowników za granicę. 

Dyrektywa stanowi wyraźnie (art. 2), że zastosowanie będzie miała dopiero po dwóch latach od dnia jej wejścia w życie. Do tego czasu stosować należy przepisy dotychczasowej dyrektywy. Tym samym zapowiedzi polityków niektórych państw członkowskich, że dyrektywa w ich państwach zostanie implementowana natychmiast, nie spowodują automatycznego stosowania dyrektywy przed upływem dwóch lat od jej wejścia w życie.

Nowa dyrektywa uniemożliwi faktycznie delegowanie w wielu branżach. Dla wielu polskich przedsiębiorców delegowanie pracowników za granicę przestanie być atrakcyjne. Wielu zagranicznych kontrahentów polskich firm zrezygnuje ze współpracy z polskimi przedsiębiorcami i wybierze współpracę z międzynarodowymi agencjami zatrudnienia, które poprzez różne think-tanki oraz inicjatywy naukowo-biznesowe zrzeszające i wspierające urzędników oraz związki zawodowe, lobbowały za nowymi przepisami.

„Dyrektywa zawiera także kilka ciekawych furtek, z których polskie firmy będą mogły skorzystać. Elastycznie zarządzane firmy dostosują się do nowych przepisów, zwiększą zyski i przejmą rynek po firmach, które nie nadążą za zmianami. Dla wszystkich polskich firm delegujących personel za granicę przygotowaliśmy szczegółowe wytyczne, jak przygotować się do nadchodzących zmian. Na kolejnych spotkaniach online (www.delegowanie.pl/online oraz na naszych konferencjach we wrześniu, październiku i listopadzie będziemy prowadzić dialog z polskimi firmami delegującymi. Nasi stali klienci oraz firmy konsultowane przez nas już otrzymały szczegółowe wytyczne dotyczące zmian. Od lipca rozpoczynamy cykl bezpłatnych spotkań z członkami IPP (www.delegowanie.pl/member)”. Naszą ambicją jest przekazanie rzetelnych informacji na temat zmian każdej firmie delegującej pracowników, zleceniobiorców oraz pracowników tymczasowych za granicę.” – komentuje dla portalu delegowanie.pl Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com). 

Izba Pracodawców Polskich zaprasza na cykl bezpłatnych spotkań online poświęconych poszczególnym zagadnieniom uregulowanym w nowych przepisach: począwszy od czwartku, 5.07.2018 r. przez osiem kolejnych dni roboczych będą odbywały się bezpłatne spotkania informacyjne dla firm: www.delegowanie.pl/online; spotkania są bezpłatne dla wszystkich firm członkowskich IPP (www.delegowanie.pl/member)

Skorzystaj z bezpłatnej i otwartej dla wszystkich aplikacji delegowanie.pl na smartfony (IOS i Android) i dowiaduj się codziennie o poszczególnych zmianach w przepisach o delegowaniu.

Google Play  AppStore

Tomasz Major pełni od wielu lat funkcję Prezesa Izby Pracodawców Polskich (www.IPP.org.pl) – największej organizacji zrzeszającej firmy kierujące polskich pracowników do Unii Europejskiej. Tomasz Major jest Partnerem Zarządzającym w Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – jedynej na rynku kancelarii zajmującej się wyłącznie delegowaniem pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców oraz twórcą europejskiej sieci firm doradzającym firmom delegującym i ich kontrahentom (www.GlobalEmployment.eu). Tomasz Major jest autorem ponad 200 publikacji książkowych i artykułów n/t delegowania pracowników za granicę. W marcu 2016 roku Tomasz Major, Prezes Izby Pracodawców Polskich wybrany został na trzyletnią kadencję Prezydenta Europejskiej Federacji Pracodawców – wiodącej organizacji europejskiej zrzeszającej firmy delegujące z całej Europy oraz ich klientów – firmy niemieckie, francuskie, belgijskie, holenderskie oraz skandynawskie korzystające z pracowników delegowanych.

 

„Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”.

 

Osobiście doradza kilkudziesięciu firmom delegującym pracowników. Dla wybranych przedsiębiorców stworzył najbardziej zyskowne modele transgranicznego zatrudnienia pracowników i zleceniobiorców. Tomasz Major jest jednym z niewielu prawników w Unii Europejskiej znającym się na delegowaniu i jedynym prawnikiem w Unii Europejskiej potrafiącym biegle w j. polskim, angielskim, niemieckim i francuskim wytłumaczyć zawiłości związane z transgranicznym zatrudnieniem.

 

Firmy polskie i zagraniczne szczególnie cenią Tomasza Majora za skuteczność obsługi w postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez ZUS. Stworzone i nadzorowane przez niego trzy departamenty procesowe kancelarii Brighton&Wood prowadzą skutecznie dla firm i ich właścicieli oraz zarządów procesy z ZUS, z władzami skarbowymi oraz z pracownikami i zleceniobiorcami delegowanymi. – W ostatnich latach prawnicy procesowi współpracujący z Brighton & Wood prowadzili kilka tysięcy takich spraw, w tym wiele spraw przed Sądem Najwyższym oraz uczestniczyli w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

 

Tomasz Major uczestniczył w 2012 i 2013 r. na wniosek Parlamentu Europejskiego w pracach nad nową dyrektywą o delegowaniu. Za swoje zaangażowanie i błyskotliwą przemowę w Parlamencie Europejskim w 2012 roku broniącą firm delegujących, agencji zatrudnienia i podwykonawców z Europy Środkowo-Wschodniej został wyróżniony w prestiżowym konkursie LM 2013.

Tomasz Major słynie z energetycznych prelekcji n/t delegowania pracowników za granicę. Potrafi w niezwykle dynamiczny, humorystyczny i przede wszystkim przystępny sposób wytłumaczyć najtrudniejsze zawiłości związane z praktyką rynkową. Najbliżsi klienci cenią w nim bezpieczeństwo prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe, które zapewnia ich firmom; najbliżsi współpracownicy przywykli już do tyrana, w którego przemienia się w komunikacji z nimi. Ci, którym nie było jeszcze dane spotkać Tomasza Majora, pomstują zwykle na utrudniony, wręcz graniczący z cudem pierwszy kontakt, po którym żałują, że odbył się tak późno.

Dla większości firm seminaria prowadzone przez Tomasza Majora to jedyna szansa spotkania twórcy bezpiecznych i najbardziej zyskownych modeli delegowania pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę. Swój zawodowy czas poświęca bowiem niemalże wyłącznie dla wąskiego grona wybranych stałych mandantów Kancelarii Brighton&Wood.

 

Tomasz Major jest autorem pierwszego komentarza do europejskich przepisów regulujących poświadczanie formularzy A1. Powszechnie używane dziś w praktyce rynkowej i sądowej pojęcia „transgraniczne zatrudnienie”, „system delegacyjny”, „transgraniczna praca tymczasowa”, „transfer pracowników za granicę” są pojęciami wymyślonymi przez Tomasza Majora na długo przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Nowe pojęcia zaproponowane niedawno przez Tomasza Majora w związku z dyrektywą wdrożeniową: „zdolność firmy do delegowania”, „zdolność pracownika do bycia delegowanym” już zostały przejęte na rynku i są używane powszechnie przez sądy, urzędników, przedsiębiorców i ich doradców. Tomasz Major wyznacza trendy na europejskim rynku delegowania. Jest cenionym w Azji i na Ukrainie oraz w Gruzji i Uzbekistanie ekspertem w zakresie europejskich regulacji dotyczących migracji zarobkowej obywateli krajów tego regionu. Wśród polskich i europejskich prawników uchodzi za „guru delegowania w Europie”. Zapraszany jest regularnie na prestiżowe sympozja poświęcone delegowaniu pracowników w Europie.

 

Prywatnie Tomasz Major jest podróżnikiem, sternikiem morskim, pilotem samolotowym (www.tomaszmajor.com).

Tomasz Major wspiera na całym świecie projekty humanitarne, pomagające młodym ludziom wychodzić z biedy poprzez zakładanie własnych firm i poprzez podejmowanie zatrudnienia w innych krajach. Ostatni projekt realizowany przez Tomasza Majora to wsparcie dla Szerpów żyjących w Himalajach Nepalu powyżej 4000 m. n.p.m. poprzez umożliwienie im zatrudnienia w Polsce w czasie monsunu, po zakończeniu sezonu trekkingowego i wspinaczkowego w Himalajach. Szerpowie w sezonie turystycznym są tragarzami i przewodnikami. Poza sezonem nie mają z czego żyć i utrzymać swoich rodzin. Dzięki pracy w polskich firmach prowadzonych przez nietuzinkowych ludzi, Szerpowie mogą m.in. remontować domy i godnie funkcjonować w trudnym dla nich sezonie monsunowym.  

Tomasz Major jest autorem serii przewodników po polskich drogach wodnych. Jego kultowy przewodnik Polskie Drogi Wodne to pierwsza publikacja, jaka ukazała się od 1936 roku. Przewodnik okazał się bestsellerem i co roku korzystają z niego tysiące wodniaków pływających po polskich drogach wodnych: www.DrogiWodne.pl; www.WaterWays.pl;  

Tomasz Major wspiera podróżowanie z klasą. Założony przez Tomasza Majora Klub Ekspedycyjny jest nieformalnym zrzeszeniem ludzi, którzy cenią sobie wypoczynek nietuzinkowy, w miejscach niezwykłych i z dala od zgiełku: www.klubekspedycyjny.pl

Tomasz Major jest też cenionym aniołem biznesu, który skutecznie pomógł młodym ludziom w ostatnich latach zrealizować kilka bardzo innowacyjnych i trudnych projektów technologicznych, m.in. projekty w zakresie elektromobilności: www.eRider.pl.