Wielka akcja kontroli ZUS w firmach zatrudniających Ukraińców

Z kilku niezależnych od siebie i nieoficjalnych źródeł otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym wiarygodną informację o zakrojonej na szeroką skalę akcji kontroli, którą za kilka dni mają rozpocząć wydziały kontroli wszystkich jednostek terenowych ZUS w firmach zatrudniających Ukraińców.

ZUS będzie wspierany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy.

Kontrole zmierzać mają w kierunku weryfikacji prawidłowości ustalania podstawy wymiaru składek, prawidłowości stosowania przepisów o zbiegach tytułów do ubezpieczeń i prawidłowości stosowania umów cywilnoprawnych, w szczególności umów zlecenia i umów o dzieło.

Inspektorzy PIP badają czas pracy (także zleceniobiorców), wiarygodność i prawidłowość potrąceń z wynagrodzeń oraz śledzą przypadki zawierania umów cywilnoprawnych w sytuacjach istnienia stosunku pracy.

Ze statystyk urzędowych wynika, że legalnie pracuje w Polsce ponad milion obywateli Ukrainy, podczas gdy do ZUS zgłoszonych jest tylko ok. 400 tys. Ukraińców.

Dokonywane na wielką skalę oszustwa na szkodę ZUS i pracowników z Ukrainy spowodują, że postępowaniami kontrolnymi objęci zostaną wszyscy pracodawcy i zleceniodawcy zatrudniający Ukraińców.

Rekomendujemy Państwu przegląd dokumentacji stosowanej w przypadku zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. W tym zakresie polecamy najnowszą dokumentację przygotowana przez Kancelarię Brighton&Wood.

Dokumentacja dla firm delegujących pracowników i zleceniobiorców za granicę, dokumentacja dla agencji pracy tymczasowej i dla firm outsourcingowych oraz dla wszystkich firm zatrudniających w Polsce cudzoziemców

Kancelaria Brighton&Wood przekazała Portalowi PracaCzasowa.eu oraz działającej przy IPP Sekcji Agencji Zatrudnienia i Outsourcingu obszerną publikację zawierającą wzory umów i innych dokumentów stosowanych w praktyce działalności agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych w Polsce. Publikacja jest niezwykle obszerna, zawiera ponad 150 stron umów, regulaminów, oświadczeń i innych standardowych i nietypowych dokumentów wymaganych przez prawo oraz wspierających działalność agencji pracy tymczasowej  i firm outsourcingowych. Dokumentacja została przygotowana starannie i przejrzyście oraz uwzględnia stan prawny w Polsce po 1.6.2017 r.

Dokumentacja dla agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych jest czwartym tomem dokumentacji przygotowanym przez zespół Kancelarii Brighton&Wood.

Pozostałe trzy tomy zawierają: Dokumentację dla Pracownika Delegowanego, Dokumentację dla Zleceniobiorcy Delegowanego oraz Dokumentację dla Opiekunek Delegowanych do Niemiec. Cały komplet dokumentacji to ponad 500 stron umów, oświadczeń, regulaminów i innych dokumentów przydatnych w planowaniu i realizacji delegowania, transgranicznego zatrudnienia, zatrudniania cudzoziemców oraz funkcjonowania agencji zatrudnienia.  

W sporach z administracją (ZUS, PIP, administracja podatkowa) oraz z pracownikami i zleceniobiorcami przed sądami kluczowym orężem firmy delegującej są dokumenty. „Dokumenty w praktyce eksportowej bardzo często kreują rzeczywistość” – mawiają doświadczeni prawnicy. Faktem jest, że dowód z dokumentu jest bardziej wiarygodny, niż dowody ze świadków. Dlatego też należy do sporządzania dokumentów przywiązywać należytą wagę. 

Kancelaria Brighton&Wood przygotowuje kompleksową dokumentacje kontraktową oraz pracowniczą dla firm. Dokumentacja obejmuje nie tylko umowy, ale także regulaminy, oświadczenia i inne dokumenty towarzyszące. Słynne są na rynku „cyrografy” – oświadczenia znacząco utrudniające pracownikom dochodzenie roszczeń. System umów rekomendowany przez Brighton&Wood pozwala znacząco optymalizować koszty delegowania. Dokumentacja przygotowywana w Brighton&Wood jest wynikiem kilkunastu lat doświadczenia w obsłudze firm delegujących. Dokumentacja jest regularnie aktualizowana i dopasowywana do aktualnych trendów na rynku. 

Dokumentacja jest dostępna na specjalnych warunkach wyłącznie dla członków IPP. Przystąp do IPP i skorzystaj z obszernej dokumentacji. Formularz Członkowski (składka wynosi tylko 100 euro!!!): http://www.ipp.org.pl/standard 

Rekomendujemy także zapoznanie się z zasadami stosowania umów cywilnoprawnych (różnice umowa o pracę- umowa zlecenia-umowa o dzieło), umów oświadczenie usług (różnice między pracą tymczasową a outsourcingiem), z zasadami stosowania zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych i z zasadami wypłacania personelowi nieoskładkowanych i nieopodatkowanych należności. Wszystkie te zagadnienia omówione zostały w książce:

„Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Warszawa, czerwiec 2017 dla każdej legalnie działającej i rzetelnej agencji zatrudnienia i firmy outsourcingowej

1.6.2017 ukazała się obszerna książka poświęcona znowelizowanym przepisom o agencjach zatrudnienia: 

„Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Tomasz Major (red.), Warszawa, czerwiec 2017 r.

Na ponad 600 stronach autorzy – wybitni praktycy obsługujący od ponad dwóch dekad polskie i zagraniczne firmy zajmujące się pracą tymczasową oraz szeroko rozumianym outsourcingiem – prezentują w sposób systematyczny, przejrzysty i przystępny prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty pracy tymczasowej oraz stosowania nowoczesnych i elastycznych stosunków zatrudnienia. 

Książka zawiera obszerny komentarz do zmienionych w 2017 przepisów o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, prezentuje w sposób syntetyczny najczęściej stosowane modele optymalizacyjne oraz wskazuje na zagrożenia i tendencje zmian w polskim prawie. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się pracą tymczasową, outsourcingiem, nowoczesnymi stosunkami zatrudnienia i optymalizacjami związanymi z zatrudnieniem.

Dla pracowników działów kadr i płac firm świadczących usługi, ale także dla firm będących odbiorcami usług, dla adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych niniejszy poradnik jest obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać należy w codziennej pracy.

To imponujące dzieło – efekt zespołowej pracy całego teamu Kancelarii Brighton&Wood – jest prawdziwą kopalnią wiedzy – Encyklopedią Pracy Tymczasowej, Outsourcingu, Nowoczesnych Stosunków Zatrudnienia i Optymalizacji; to najszersza i pierwsza na polskim rynku tak kompleksowa publikacja.

Opis książki: www.PracaCzasowa.eu/2017

Zagadnienia poruszone w książce opisane zostały tutaj: www.PracaCzasowa.eu/2017-tematy

Książka ukazała się 1 czerwca 2017 roku pod patronatem honorowym Izby Pracodawców Polskich oraz pod patronatem merytorycznym Kancelarii Brighton&Wood.

Dla wszystkich agencji zatrudnienia przystępujących do IPP przewidziane zostały bezpłatne egzemplarze tej książki.

Przystąp do IPP: www.Delegowanie.pl/member i zapewnij sobie już dziś bezpłatny egzemplarz Encyklopedii Pracy Tymczasowej i Outsourcingu!

Inne cenne książki dla firm przystępujących do IPP

Firmy przystępujące do IPP mają także do wyboru inne kompleksowe publikacje n/t delegowania, zatrudnienia cudzoziemców i transgranicznego zatrudnienia. Każde opracowanie jest warte 9.900,00 PLN, a dla firm członkowskich IPP przewidziane są bezpłatne egzemplarze na warunkach i w ilościach przewidzianych w regulaminach poszczególnych sekcji: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

Oto wykaz tych publikacji:

  • Delegowanie 2017 (767 stron, wydanie 2017, www.delegowanie.pl/2017)
  • Komplet 7 tomów Komentarzy do przepisów o transgranicznym zatrudnieniu (7 tomów, 3278 stron, wydanie 2014-2016, www.delegowanie.pl/komentarze)
  • Posting of Workers in Europe (620 stron, wydanie 2016, http://globalemployment.eu/book)
  • Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce (600 stron, wydanie 2017, www.PracaCzasowa.eu/2017)
  • Zatrudnienie Ukraińców w Polsce (250 stron, wydanie 2016)
  • Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce (340 stron, wydanie 2016)

 

Izba Pracodawców Polskich (www.ipp.org.pl) jest nieprzerwanie od roku 2006 największą organizacją polską zrzeszającą firmy zajmujące się delegowaniem pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę, transgranicznym oraz nowoczesnym zatrudnieniem.

Izba Pracodawców Polskich jest też największą branżową organizacją w Polsce zrzeszającą firmy zatrudniające w Polsce cudzoziemców oraz delegujące cudzoziemców do Polski. Co roku z usług i wsparcia Izby Pracodawców Polskich korzysta ponad 2100 firm.

Misją IPP jest utrzymanie wysokiej zyskowności zatrudnienia przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokich realnych wynagrodzeń netto dla zatrudnianego w kraju i za granicą personelu. 

Przystąp do IPP, korzystaj ze wsparcia i zmieniaj rzeczywistość: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

Codzienne informacje o nowych przepisach na bezpłatnej aplikacji mobilnej

Wszystkie firmy zajmujące się transgranicznym zatrudnieniem, delegowaniem, zatrudnieniem cudzoziemców i nowoczesnymi oraz elastycznymi formami zatrudnienia otrzymują pożyteczne informacje n/t zmieniających się przepisów. Aby uzyskać bezpłatne informacje nie trzeba być członkiem żadnej organizacji branżowej. Wystarczy ściągnąć na swojego smartfona bezpłatna aplikację przeznaczoną dla działających w Polsce agencji pracy, firm outsourcingowych oraz podmiotów zajmujących się zatrudnianiem w Polsce cudzoziemców i kierowaniem personelu za granicę:

        Google Play  AppStore

Bezpłatne seminaria online dla firm delegujących pracowników za granicę, dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce oraz dla agencji zatrudnienia operujących na polskim rynku

W każdy czwartek odbywają się bezpłatne spotkania dla firm delegujących pracowników za granicę, dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce oraz dla agencji zatrudnienia operujących na polskim rynku. Zmiany polskich i europejskich przepisów o transgranicznym zatrudnieniu omawiane są na bieżąco z firmami na Bezpłatnych Spotkaniach Online, które odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 10.00 do 14.00. w każdy czwartek odbywa się 8 bezpłatnych spotkań dla firm:

10.00   Delegowanie: zagadnienia podstawowe

Podczas spotkań poruszane są klasyczne problemy prawne, podatkowe i przede wszystkim ubezpieczeniowe związane z delegowaniem pracowników. 

10.30   Delegowanie: zagadnienia dla zaawansowanych

Podczas spotkania z firmami omawiane są najbardziej istotne i najtrudniejsze z punktu widzenia praktyki problemy prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe związane z transgranicznym zatrudnieniem. 

11.00   Delegowanie opiekunek do Niemiec

Podczas spotkań poruszane są najbardziej newralgiczne kwestie prawne, podatkowe i przede wszystkim ubezpieczeniowe nurtujące branżę. 

11.30   Delegowanie: sekcje branżowe (Budownictwa, Energetyki i Infrastruktury, Logistyczna, Metalurgiczna, Spożywcza) oraz sekcje krajowe (niemiecka, francuska, belgijska, skandynawska, niderlandzka)

Prawnicy Brighton&Wood omawiają aktualne zagadnienia nurtujące branże, w których delegowana jest największa ilość polskich pracowników. Uczestnicy dowiadują się o regulacjach dot. delegowania do najbardziej popularnych destynacji polskiego eksportu i polskiego delegowania. 

12.00   Nowoczesne stosunki zatrudnienia: praca tymczasowa, umowy cywilnoprawne, optymalizacje, zbiegi tytułów do ubezpieczeń

Uczestnicy dowiadują się o możliwościach legalnego korzystania z nowoczesnych stosunków zatrudnienia: outsourcingu, pracy tymczasowej, umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia, zbiegów tytułów do ubezpieczeń. Dyskutowane są różnorakie – dopuszczalne przez prawo, orzecznictwo i praktykę kontrolną - modele optymalizacyjne.

12.30   Klub Kadrowo-Księgowo-Płacowy

Podczas spotkania z księgowymi, kadrowymi i pracownikami działów płac firm operujących w Polsce i w Europie prawnicy Kancelarii Brighton&Wood omawiają najtrudniejsze i budzące największe kontrowersje zagadnienia ze sfery prawa pracy, ubezpieczeń i podatków.

13.00   Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, delegowanie cudzoziemców do Polski i dalsze delegowanie cudzoziemców do innych krajów UE

Na spotkaniu omawiane są problemy prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce, z delegowaniem cudzoziemców do Polski i z dalszym delegowaniem cudzoziemców przez Polskie firmy do innych krajów UE.

13.30   Nowości w prawie o delegowaniu, w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i w zakresie nowoczesnych stosunków zatrudnienia

Prawnicy Brighton&Wood informują o zmianach prawie o delegowaniu, w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i w zakresie nowoczesnych stosunków zatrudnienia: outsourcingu, pracy tymczasowej, umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia, zbiegów tytułów do ubezpieczeń. Uczestnicy dowiadują się o nowym prawie, orzecznictwie, interpretacjach i pomysłach na uelastycznienie zatrudnienia.

Wszystkie w/w spotkania są otwarte i bezpłatne dla wszystkich firm członkowskich IPP (Członkowie Zwyczajni – jedna osoba z firmy, Członkowie GOLD i Członkowie Premium – trzy osoby z firmy).

Pełna lista najbliższych Bezpłatnych Spotkań Online znajduje się tutaj: www.delegowanie.pl/online. Najbliższe Bezpłatne Spotkania Online już w najbliższy czwartek od godziny 10.00! Serdecznie zapraszamy! 

Przystąp do IPP i zagwarantuj sobie bezpłatne uczestnictwo we wszystkich spotkaniach online z naszymi ekspertami: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

Dokumentacja dla firm delegujących pracowników i zleceniobiorców za granicę, dokumentacja dla agencji pracy tymczasowej i dla firm outsourcingowych oraz dla wszystkich firm zatrudniających w Polsce cudzoziemców

Kancelaria Brighton&Wood przekazała Portalowi PracaCzasowa.eu oraz działającej przy IPP Sekcji Agencji Zatrudnienia i Outsourcingu obszerną publikację zawierającą wzory umów i innych dokumentów stosowanych w praktyce działalności agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych w Polsce. Publikacja jest niezwykle obszerna, zawiera ponad 150 stron umów, regulaminów, oświadczeń i innych standardowych i nietypowych dokumentów wymaganych przez prawo oraz wspierających działalność agencji pracy tymczasowej  i firm outsourcingowych. Dokumentacja została przygotowana starannie i przejrzyście oraz uwzględnia stan prawny w Polsce po 1.6.2017 r.

Dokumentacja dla agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych jest czwartym tomem dokumentacji przygotowanym przez zespół Kancelarii Brighton&Wood.

Pozostałe trzy tomy zawierają: Dokumentację dla Pracownika Delegowanego, Dokumentację dla Zleceniobiorcy Delegowanego oraz Dokumentację dla Opiekunek Delegowanych do Niemiec. Cały komplet dokumentacji to ponad 500 stron umów, oświadczeń, regulaminów i innych dokumentów przydatnych w planowaniu i realizacji delegowania, transgranicznego zatrudnienia, zatrudniania cudzoziemców oraz funkcjonowania agencji zatrudnienia.  

W sporach z administracją (ZUS, PIP, administracja podatkowa) oraz z pracownikami i zleceniobiorcami przed sądami kluczowym orężem firmy delegującej są dokumenty. „Dokumenty w praktyce eksportowej bardzo często kreują rzeczywistość” – mawiają doświadczeni prawnicy. Faktem jest, że dowód z dokumentu jest bardziej wiarygodny, niż dowody ze świadków. Dlatego też należy do sporządzania dokumentów przywiązywać należytą wagę. 

Kancelaria Brighton&Wood przygotowuje kompleksową dokumentacje kontraktową oraz pracowniczą dla firm. Dokumentacja obejmuje nie tylko umowy, ale także regulaminy, oświadczenia i inne dokumenty towarzyszące. Słynne są na rynku „cyrografy” – oświadczenia znacząco utrudniające pracownikom dochodzenie roszczeń. System umów rekomendowany przez Brighton&Wood pozwala znacząco optymalizować koszty delegowania. Dokumentacja przygotowywana w Brighton&Wood jest wynikiem kilkunastu lat doświadczenia w obsłudze firm delegujących. Dokumentacja jest regularnie aktualizowana i dopasowywana do aktualnych trendów na rynku. 

Dokumentacja jest dostępna na specjalnych warunkach wyłącznie dla członków IPP. Przystąp do IPP i skorzystaj z obszernej dokumentacji. Formularz Członkowski (składka wynosi tylko 100 euro!!!): http://www.ipp.org.pl/standard 

Bezpłatny egzemplarz książki „Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Warszawa, czerwiec 2017 dla każdej legalnie działającej i rzetelnej agencji zatrudnienia i firmy outsourcingowej

1.6.2017 ukazała się obszerna książka poświęcona znowelizowanym przepisom o agencjach zatrudnienia: 

„Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Tomasz Major (red.), Warszawa, czerwiec 2017 r.

Na ponad 600 stronach autorzy – wybitni praktycy obsługujący od ponad dwóch dekad polskie i zagraniczne firmy zajmujące się pracą tymczasową oraz szeroko rozumianym outsourcingiem – prezentują w sposób systematyczny, przejrzysty i przystępny prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty pracy tymczasowej oraz stosowania nowoczesnych i elastycznych stosunków zatrudnienia. 

Książka zawiera obszerny komentarz do zmienionych w 2017 przepisów o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, prezentuje w sposób syntetyczny najczęściej stosowane modele optymalizacyjne oraz wskazuje na zagrożenia i tendencje zmian w polskim prawie. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się pracą tymczasową, outsourcingiem, nowoczesnymi stosunkami zatrudnienia i optymalizacjami związanymi z zatrudnieniem.

Dla pracowników działów kadr i płac firm świadczących usługi, ale także dla firm będących odbiorcami usług, dla adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych niniejszy poradnik jest obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać należy w codziennej pracy.

To imponujące dzieło – efekt zespołowej pracy całego teamu Kancelarii Brighton&Wood – jest prawdziwą kopalnią wiedzy – Encyklopedią Pracy Tymczasowej, Outsourcingu, Nowoczesnych Stosunków Zatrudnienia i Optymalizacji; to najszersza i pierwsza na polskim rynku tak kompleksowa publikacja.

Opis książki: www.PracaCzasowa.eu/2017

Zagadnienia poruszone w książce opisane zostały tutaj: www.PracaCzasowa.eu/2017-tematy

Książka ukazała się 1 czerwca 2017 roku pod patronatem honorowym Izby Pracodawców Polskich oraz pod patronatem merytorycznym Kancelarii Brighton&Wood.

Dla wszystkich agencji zatrudnienia przystępujących do IPP przewidziane zostały bezpłatne egzemplarze tej książki.

Przystąp do IPP: www.Delegowanie.pl/member i zapewnij sobie już dziś bezpłatny egzemplarz Encyklopedii Pracy Tymczasowej i Outsourcingu! 

Inne cenne książki dla firm przystępujących do IPP

Firmy przystępujące do IPP mają także do wyboru inne kompleksowe publikacje n/t delegowania, zatrudnienia cudzoziemców i transgranicznego zatrudnienia. Każde opracowanie jest warte 9.900,00 PLN, a dla firm członkowskich IPP przewidziane są bezpłatne egzemplarze na warunkach i w ilościach przewidzianych w regulaminach poszczególnych sekcji: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

Oto wykaz tych publikacji:

  • Delegowanie 2017 (767 stron, wydanie 2017, www.delegowanie.pl/2017)
  • Komplet 7 tomów Komentarzy do przepisów o transgranicznym zatrudnieniu (7 tomów, 3278 stron, wydanie 2014-2016, www.delegowanie.pl/komentarze)
  • Posting of Workers in Europe (620 stron, wydanie 2016, http://globalemployment.eu/book)
  • Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce (600 stron, wydanie 2017, www.PracaCzasowa.eu/2017)
  • Zatrudnienie Ukraińców w Polsce (250 stron, wydanie 2016)
  • Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce (340 stron, wydanie 2016)