1.6.2017 wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w przepisach o agencjach zatrudnienia, o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i o zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce.
Firmy zatrudniające pracowników tymczasowych w Polsce oraz delegujące takich pracowników za granicę muszą przygotować się na znaczny wzrost kosztów oraz znaczące utrudnienia oraz drastyczny wzrost ograniczeń biurokratycznych związanych ze zmianą przepisów. Zmiany w przepisach dotyczą także firm sprowadzających do Polski cudzoziemców.
Drastycznie rozszerzono też katalog sankcji, wprowadzając drakońskie kary do 100.000,00 PLN i zwiększając ilość przypadków obligatoryjnego wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru agencji zatrudnienia.
Nowe przepisy legalizują jednocześnie w pełni i wzmacniają umowy cywilnoprawne kosztem umów o pracę oraz zachęcają do ucieczki od pracy tymczasowej w kierunku outsourcingu.
„Jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów obserwujemy masową ucieczkę agencji zatrudnienia z pracy tymczasowej w kierunku outsourcingu i innych formuł świadczenia usług w oparciu o personel zewnętrzny. Sprawdza się scenariusz, na który zwracaliśmy rządowi uwagę w trakcie prac nad projektem ustawy. Rekomendujemy bardzo ostrożne posługiwanie się narzędziami outsourcingowymi i uważne formułowanie umów zarówno z kontrahentami, jak i z personelem (pracownikami i zleceniodawcami). Bezrefleksyjna zamiana pracy tymczasowej na outsourcing jest obejściem prawa i ma gigantyczne skutki prawne zarówno dla agencji pracy tymczasowej, jak i dla jej klientów.” – przypomina Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood i Prezes Izby Pracodawców Polskich – największej branżowej organizacji zrzeszającej agencje zatrudnienia i firmy outsourcingowe.
Izba Pracodawców Polskich – największa organizacja branżowa zrzeszająca agencje pracy tymczasowe, agencje zatrudnienia świadczące usługi pośrednictwa pracy i firmy outsourcingowe przygotowała dla wszystkich firm bezpłatne Kompendium n/t zmian:
Codzienne informacje o nowych przepisach na bezpłatnej aplikacji mobilnej
Od dnia 10 do 31 maja 2017, w każdy dzień roboczy wszystkie firmy otrzymają informacje n/t rozbudowanych przepisów przejściowych, które dotyczą każdej firmy wpisanej do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Aby uzyskać bezpłatne informacje nie trzeba być członkiem żadnej organizacji branżowej (także IPP). Wystarczy ściągnąć na swojego smartfona bezpłatna aplikację przeznaczoną dla działających w Polsce agencji pracy, firm outsourcingowych oraz podmiotów zajmujących się zatrudnianiem w Polsce cudzoziemców i kierowaniem personelu za granicę:
Informacje dot. tej nowelizacji będą dystrybuowane do firm właśnie przez tą aplikację mobilną.
Bezpłatne seminaria online n/t zmian w przepisach w każdy czwartek
Dodatkowo, od najbliższego czwartku, co tydzień eksperci zajmujący się pracą tymczasową w Polsce od początku funkcjonowania ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych będą tłumaczyć polskim agencjom pracy tymczasowej nowe przepisy i ich wpływ na bieżącą działalność. Zapraszamy wszystkie firmy zajmujące się pracą tymczasową w Polsce i za granicą, firmy outsourcingowe, firmy zatrudniające w Polsce cudzoziemców, firmy delegujące swój personel za granicę oraz wszystkie inne firmy zajmujące się usługami związanymi z zatrudnieniem na bezpłatne spotkania online.
W każdy czwartek odbywają się bezpłatne spotkania dla firm delegujących pracowników za granicę, dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce oraz dla agencji zatrudnienia operujących na polskim rynku. Zmiany polskich i europejskich przepisów o transgranicznym zatrudnieniu omawiane są na bieżąco z firmami na Bezpłatnych Spotkaniach Online, które odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 10.00 do 14.00. Pełna lista najbliższych Bezpłatnych Spotkań Online znajduje się tutaj: www.delegowanie.pl/online. Najbliższe Bezpłatne Spotkania Online już w najbliższy czwartek od godziny 10.00! Serdecznie zapraszamy!
Przystąp do IPP i zagwarantuj sobie bezpłatne uczestnictwo we wszystkich spotkaniach online z naszymi ekspertami: www.PracaCzasowa.eu/member
Dokumentacja dla agencji pracy tymczasowej i dla firm outsourcingowych oraz dla wszystkich firm zatrudniających w Polsce cudzoziemców
Kancelaria Brighton&Wood przekazała Portalowi PracaCzasowa.eu oraz działającej przy IPP Sekcji Agencji Zatrudnienia i Outsourcingu obszerną publikację zawierającą wzory umów i innych dokumentów stosowanych w praktyce działalności agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych w Polsce. Publikacja jest niezwykle obszerna, zawiera ponad 150 stron umów, regulaminów, oświadczeń i innych standardowych i nietypowych dokumentów wymaganych przez prawo oraz wspierających działalność agencji pracy tymczasowej i firm outsourcingowych. Dokumentacja została przygotowana starannie i przejrzyście oraz uwzględnia stan prawny w Polsce po 1.6.2017 r.
W sporach z administracją (ZUS, PIP, administracja podatkowa) oraz z pracownikami i zleceniobiorcami przed sądami kluczowym orężem firmy delegującej są dokumenty. „Dokumenty w praktyce eksportowej bardzo często kreują rzeczywistość” – mawiają doświadczeni prawnicy. Faktem jest, że dowód z dokumentu jest bardziej wiarygodny, niż dowody ze świadków. Dlatego też należy do sporządzania dokumentów przywiązywać należytą wagę.
Kancelaria Brighton&Wood przygotowuje kompleksową dokumentacje kontraktową oraz pracowniczą dla firm, które delegują opiekunki do Niemiec. Dokumentacja obejmuje nie tylko umowy, ale także regulaminy, oświadczenia i inne dokumenty towarzyszące. Słynne są na rynku „cyrografy” – oświadczenia znacząco utrudniające pracownikom dochodzenie roszczeń. System umów rekomendowany przez Brighton&Wood pozwala znacząco optymalizować koszty delegowania. Dokumentacja przygotowywana w Brighton&Wood jest wynikiem kilkunastu lat doświadczenia w obsłudze firm delegujących. Dokumentacja jest regularnie aktualizowana i dopasowywana do aktualnych trendów na rynku.
Dokumentacja jest dostępna na specjalnych warunkach wyłącznie dla członków IPP. Przystąp do IPP i skorzystaj z obszernej dokumentacji. Formularz Członkowski (składka wynosi tylko 100 euro!!!): http://www.ipp.org.pl/standard
Bezpłatny egzemplarz książki „Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Warszawa, czerwiec 2017 dla każdej legalnie działającej i rzetelnej agencji zatrudnienia i firmy outsourcingowej
Tuż przed 1.6.2017 ukaże się obszerna książka poświęcona zmienionym przepisom:
„Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Tomasz Major (red.), Warszawa, czerwiec 2017 r.
Na ponad 600 stronach autorzy – wybitni praktycy obsługujący od ponad dwóch dekad polskie i zagraniczne firmy zajmujące się pracą tymczasową oraz szeroko rozumianym outsourcingiem – prezentują w sposób systematyczny, przejrzysty i przystępny prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty pracy tymczasowej oraz stosowania nowoczesnych i elastycznych stosunków zatrudnienia.
Książka zawiera obszerny komentarz do zmienionych w 2017 przepisów o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, prezentuje w sposób syntetyczny najczęściej stosowane modele optymalizacyjne oraz wskazuje na zagrożenia i tendencje zmian w polskim prawie. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się pracą tymczasową, outsourcingiem, nowoczesnymi stosunkami zatrudnienia i optymalizacjami związanymi z zatrudnieniem.
Dla pracowników działów kadr i płac firm świadczących usługi, ale także dla firm będących odbiorcami usług, dla adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych niniejszy poradnik jest obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać należy w codziennej pracy.
To imponujące dzieło – efekt zespołowej pracy całego teamu Kancelarii Brighton&Wood – jest prawdziwą kopalnią wiedzy – Encyklopedią Pracy Tymczasowej, Outsourcingu, Nowoczesnych Stosunków Zatrudnienia i Optymalizacji; to najszersza i pierwsza na polskim rynku tak kompleksowa publikacja.
Opis książki: www.PracaCzasowa.eu/2017
Zagadnienia poruszone w książce opisane zostały tutaj: www.PracaCzasowa.eu/2017-tematy
Książka ukaże się już 1 czerwca 2017 roku pod patronatem honorowym Izby Pracodawców Polskich oraz pod patronatem merytorycznym Kancelarii Brighton&Wood.
Dla wszystkich agencji zatrudnienia przystępujących do IPP przewidziane są bezpłatne egzemplarze tej książki.
Największą branżową organizacją w Polsce zrzeszającą agencje pracy tymczasowe, agencje zatrudnienia świadczące usługi pośrednictwa pracy i firmy outsourcingowe jest Izba Pracodawców Polskich (www.ipp.org.pl). Działająca przy Izbie Sekcja Pracy Tymczasowej i Outsourcingu wspomaga i reprezentuje członków IPP wobec władz w kraju i za granicą, prowadzi skuteczny lobbing na rzecz swoich członków, dba o nienaganny wizerunek branży wobec instytucji oraz pracowników i kreuje rozwój branży w harmonii z przepisami prawa oraz zgodnie ze światowymi i europejskimi trendami w zatrudnieniu.
Izba Pracodawców Polskich jest też nieprzerwanie od roku 2006 największą organizacją polską zrzeszającą firmy zajmujące się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem.
Co roku z usług i wsparcia Izby Pracodawców Polskich korzysta ponad 2100 firm.
Działający przy IPP Sąd Arbitrażowy umożliwia szybkie i skuteczne dochodzenie należności od polskich i zagranicznych kontrahentów.
Izba Pracodawców Polskich patronuje licznym pożytecznym serwisom przeznaczonym dla agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych działających w kraju i za granicą:
- Bezpłatna aplikacja na smartfony:
- Portal wiedzy: Delegowanie.pl
- Portal dla agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych działających w Polsce: www.PracaCzasowa.eu
- Portal wiedzy dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce: www.cudzoziemcy.org
- i wiele innych: zob.: www.ipp.org.pl
Kontakt z IPP: www.ipp.org.pl
Przystąp do IPP: www.Delegowanie.pl/member i zapewnij sobie już dziś bezpłatny egzemplarz Encyklopedii Pracy Tymczasowej i Outsourcingu!
Konferencja dla Praktyków
Wszystkie te zagadnienia zostaną omówione i przedyskutowane na najbliższej Konferencji Praktyków, która odbędzie się w Krakowie już w dniu 8.06.2017 r.: http://delegowanie.pl/seminaria:
Kraków, 8.06.2017 r., Sala Konferencyjna IPP: Hotel Conrad****
15.00 -17.00
Rewolucyjne zmiany (wchodzą w życie 1.6.2017) w przepisach o agencjach zatrudnienia, o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i o zatrudnianiu cudzoziemców
Autorzy jedynego na rynku Komentarza do nowych przepisów o pracy tymczasowej i o agencjach zatrudnienia omówią wszystkie relewantne dla firm zmiany w nowych przepisach, które wchodzą w życie 1.6.2017 r.
Uwaga!!! Promocja!!! Dla firm, które
- zgłoszą i opłacą przed 30.05.2017 udział w Konferencji we wszystkich 4 modułach przynajmniej trzech pracowników,
- przystąpią do IPP przed Konferencją i na konferencję zgłoszą min. 1 osobę na przynajmniej jeden moduł,
- są członkami IPP i przed Konferencją przedłużą członkostwo na kolejny rok i na konferencję zgłoszą min. 1 osobę na przynajmniej jeden moduł,
przewidziany został prezent: Warta 9.900,00 PLN książka: Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce. Warszawa, czerwiec 2017: www.PracaCzasowa.eu/2017
Autorzy poruszą na konferencji także najważniejsze z punktu widzenia praktyki aspekty:
- zawierania umów o świadczenie usług i innych umów outsourcingowych innych niż umowy o świadczenie usług pracy tymczasowej;
- zawierania umów cywilnoprawnych (minimalne wynagrodzenie zleceniobiorców, ewidencja czasu pracy zleceniobiorców, zatrudnianie zleceniobiorców przez agencje pracy tymczasowej),
- stosowania dopuszczalnych prawem optymalizacji polegających na korzystaniu ze zbiegów tytułów do ubezpieczeń oraz udzielania personelowi świadczeń w naturze, a także ekwiwalentów tych świadczeń,
- stwierdzanie nielegalnego outsourcingu, ukrytego stosunku pracy,
- prawidłowa dokumentacja dla agencji pracy, firm outsourcingowej (pracownicy i zleceniobiorcy)
- działalności firm kierujących cudzoziemców do swoich polskich klientów;
Na życzenie uczestników prelegenci odpowiedzą na najważniejsze pytania związane ze znowelizowanymi przepisami oraz ze stosowaniem umów o świadczenie usług i innych umów outsourcingowych innych niż umowy o świadczenie usług pracy tymczasowej, z zawieraniem umów cywilnoprawnych z personelem, ze stosowaniem dopuszczalnych prawem optymalizacji polegających na korzystaniu ze zbiegów tytułów do ubezpieczeń oraz udzielania personelowi świadczeń w naturze oraz ekwiwalentów tych świadczeń:
www.PracaCzasowa.eu/2017-tematy.
Uwaga!!! W dniu 8.06.2017 odbywają się cztery spotkania poświęcone pracy tymczasowej, outsourcingowi, zatrudnianiu cudzoziemców i delegowaniu: www.delegowanie.pl/seminaria
Oto programy wszystkich spotkań:
DELEGOWANIE ZA GRANICĘ I ZATRUDNIANIE CUDZOZIEMCÓW W POLSCE W 2017 R.:
Konferencja Praktyków Delegowania 8.06.2017 w Krakowie
prawo-ubezpieczenia-podatki | legalne i optymalne rozwiązania dla firm
Program szczegółowy Konferencji Praktyków Delegowania:
9.00 – 11.00 Polskie i europejskie aspekty delegowania za granicę; zatrudnienie cudzoziemców w Polsce
- Zdolność firmy do delegowania – kto może delegować
- Zdolność pracownika do bycia delegowanym? – jakie warunki musi spełnić pracownik, by jego pracodawca mógł go wysłać za granicę?
- Zasady poświadczania formularzy A1 z art. 12 – najnowsza praktyka, orzecznictwo i planowane zmiany
- Zasady poświadczania formularzy A1 z art. 13 – najnowsza praktyka i orzecznictwo i planowane zmiany
- Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne: zmiana przepisów od października 2016 r.
- Zakłady podatkowe polskich firm za granicą
- Zasada 183 dni i opodatkowanie wynagrodzeń pracowników delegowanych
- Delegowanie a prawo pracy: jakie prawo stosować w przypadku delegowania? Minimalne stawki i inne obowiązkowe dodatki oraz składniki wynagrodzenia, czas pracy pracowników delegowanych, urlopy pracowników delegowanych.
- Spory sądowe z pracownikami delegowanymi
- Delegowanie zleceniobiorców – A1, aspekty ubezpieczeniowe i podatkowe
- Delegowanie pracowników tymczasowych – wymogi administracyjne, A1, aspekty ubezpieczeniowe i podatkowe
- Zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce –aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe
- Delegowanie cudzoziemców zatrudnionych w polskich firmach do krajów UE
- Planowana rewizja Dyrektywy Podstawowej 96/71, rozporządzenia 883/2004 i innych ważnych przepisów
- dokumentowanie działalności krajowej dla celów poświadczania A1 i dla celów udowodnienia zagranicznym inspektorom zdolności do delegowania;
- dokumentowanie zdolności pracownika do bycia delegowanym;
- A1 z art. 13: praktyczne aspekty i dokumentacja
- A1 bez działalności krajowej? A1 przy znikomej działalności krajowej?
- A1 a zdolność do delegowania: kiedy firma posiadająca A1 nie może delegować?
- odmowa poświadczenia A1
- uchylenie poświadczonych A1 z mocą wsteczną
- oskładkowanie kwater i innych świadczeń rzeczowych: niekorzystna zmiana orzecznictwa
- opodatkowanie kwater i innych świadczeń rzeczowych: nowe niekorzystne wytyczne Ministra Finansów
- podwójne opodatkowanie zleceniobiorców delegowanych za granicę: niekorzystne wytyczne Ministra Finansów
- egzekucja zagranicznych kar i podatków w Polsce
- ceny transferowe: jak polski fiskus walczy z eksporterami
- Minister Finansów uchyla wydane w ostatnich latach interpretacje wiążące korzystne dla firm delegujących
- Planowane zmiany w zasadach poświadczania A1, w opodatkowaniu i w oskładkowaniu w Polsce i ich wpływ na delegowanie
Legalne zatrudnienie i delegowanie – dopuszczalne optymalizacje kosztowe – zmiany w przepisach
Każdego dnia pracę w Polsce wykonuje ponad milion obywateli Ukrainy i innych państw niebędących członkami UE. Polska gospodarka została uzależniona od cudzoziemskiej siły roboczej. Ambitne programy socjalne realizowane przez rząd trwale wyrzuciły z rodzimego rynku pracy ponad pół miliona pracowników, których zastąpili przybysze ze Wschodu. Podczas Konferencji Praktyków Delegowania doświadczeni prawnicy zajmujący się od dwudziestu lat transgranicznym zatrudnieniem, omówią z firmami najważniejsze aspekty delegowania cudzoziemców do Polski, zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i dalszego delegowania cudzoziemców zatrudnionych w polskich firmach do innych krajów Unii Europejskiej. Konferencja Praktyków Delegowania jest dla większości firm jedyną okazją spotkania Tomasza Majora i jego zespołu. – Swój czas prawnicy Brighton&Wood poświęcają stałej i intensywnej obsłudze elitarnej grupy firm zajmujących się transgranicznym zatrudnieniem.
- Delegowanie cudzoziemców do Polski i zatrudnianie cudzoziemców w Polsce
- Zaawansowane tryby zatrudnienia cudzoziemców w Polsce
- Typy zezwoleń o pracę i wniosek o wydanie zezwolenia
- Zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia
- Minimalne wynagrodzenie dla pracowników i minimalna stawka wynagrodzeń zleceniobiorcy-cudzoziemca
- Podróże służbowe cudzoziemców
- Uproszczone formy legalizacji pracy w Polsce
- Nawiązywanie stosunku pracy z cudzoziemcem - stosunek pracy a umowy cywilnoprawne
- Umowy o dzieło i umowy zlecenia w praktyce zatrudniania cudzoziemców
- Optymalizacje w zakresie składek na ZUS: zbiegi tytułów do ubezpieczeń (podwójne zlecenia, zbieg umowy o pracę i umowy zlecenia): kalkulacje, ryzyka i zagrożenia
- Różne formuły opodatkowania cudzoziemców w Polsce
- Praca tymczasowa vs outsourcing
- Zatrudnienie tymczasowe
- Informowanie o warunkach zatrudnienia, zapoznanie z regulacjami wewnętrznymi oraz przepisami i zasadami BHP, prowadzenie akt osobowych i dokumentacji związanej z zatrudnieniem,
- Powództwo cudzoziemca o ustalenie istnienia stosunku pracy, aktywność PIP
- Ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług: wymogi formalne, normy imperatywne i skutki prawne
- Dalsze delegowanie (forward) cudzoziemców zatrudnionych w Polskich firmach
11.00-13.00 Delegowanie do Niemiec: rewolucyjne zmiany na niemieckim rynku od 1.4.2017 r. nowe prawo, nowe modele delegowania, nowa dokumentacja, nowe zezwolenia, nowe zasady kalkulacji kontraktów
Na konferencji poruszone zostaną m.in. nast. tematy:
- Nowe zasady zawierania i realizacji umów o dzieło oraz innych umów o świadczenie usług w Niemczech.
- Praca tymczasowa w Niemczech
- Bezpośrednie zatrudnienie w Niemczech
- 1.1.2017: Reforma zasad delegowania do Niemiec w ramach realizacji umów o dzieło
- 1.1.2017: Reforma zasad delegowania do Niemiec pracowników tymczasowych
- Niemiecki oddział polskiej spółki: kiedy warto?
- Realizacja kontraktów przez niemiecką spółkę: kiedy trzeba? kiedy warto?
- Niemiecka spółka dla celów akwizycyjnych.
- Niemiecka spółka jako metoda skutecznego zabezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego właściciela i jego bliskich.
- Porównanie kosztów płacowych i pozapłacowych: realizacja umowy o dzieło – praca tymczasowa – bezpośrednie zatrudnienie w Niemczech.
- Opodatkowanie pracowników delegowanych do Niemiec.
- Opodatkowanie firmy delegującej do Niemiec.
- Omówienie sytuacji w poszczególnych sektorach po 1.1.2017r.: budownictwo, energetyka, przemysł metalowy, logistyka, przetwórstwo spożywcze i mięsne, opieka, branże nowych technologii, produkcja, inne sektory.
- Prezentacja niemieckiego biura IPP i jego wsparcia dla polskich firm.
- ubieganie się o zezwolenie na pracę tymczasową w Niemczech,
- dokumentacja dla polskich firm usługowych i agencji zatrudnienia związana ze świadczeniem usług na terenie Niemiec,
- przechowywanie dokumentów na terenie Niemiec,
- reprezentant do kontaktu z niemieckim urzędem celnym,
- zakładanie spółek w Niemczech,
- adres do korespondencji w Niemczech,
- niemiecka centrala telefoniczna,
- adres rejestracyjny w Niemczech.
13.00 - 15.00 Praktyka delegowania w poszczególnych państwach członkowskich: warsztaty dla firm
- Francja: nowe wymogi administracyjne, obowiązek i zasady przechowywania dokumentów, obowiązkowy przedstawiciel polskiej firmy we Francji, kontrole, nieproporcjonalne sankcje za naruszanie przepisów formalnych, egzekwowanie francuskich kar w Polsce; nowe obowiązki administracyjne we Francji (wiosna 2017) i ich reperkusje dla firm.
- Belgia: nowe przepisy i nowe obowiązki administracyjne w 2017 r. LIMOSA, CHECK-IN AT WORK, PDOK/OPOC. Nowy sposób kontrolowania polskich firm: SMART, PERMANENT AND EFFICIENT CONTROL. Kontrole krzyżowe. Nowe przepisy obowiązujące w Belgii (od stycznia 2017 r.) i ich reperkusje dla polskich firm.
- Nowe przepisy i nowa praktyka delegowania do Holandii, Luksemburga i do krajów skandynawskich.
- Prowadzenie firmy w innym kraju: porównanie kosztów prowadzenia firmy, opodatkowania i obciążeń pozapłacowych w różnych krajach europejskich; delegowanie z innych krajów – bezpośrednie zatrudnienie.
- Delegowanie w przyszłości: jak będzie wyglądało transgraniczne zatrudnienie w najbliższych latach?
- ubieganie się o zezwolenie na pracę tymczasową w Belgii,
- dokumentacja dla polskich firm usługowych i agencji zatrudnienia związana ze świadczeniem usług na terenie Belgii, Holandii i Luksemburga,
- przechowywanie dokumentów na terenie Belgii,
- reprezentant do kontaktu z belgijskimi inspekcjami,
- obsługa firm polskich w postępowaniach kontrolnych na terenie Belgii, Holandii i Luksemburga.
- przechowywanie dokumentów na terenie Francji zgodnie z Loi Savary (obowiązek polskiej firmy, która deleguje pracowników do Francji - Art. R. 1263-1 Code du Travail);
- dyrektor biura jest reprezentantem polskiej firmy wymaganym na podstawie Loi Savary (obowiązek polskiej firmy, która deleguje pracowników do Francji – Art. R1263-2-1 Code du Travail).
15.00 - 17.00 Rewolucyjne zmiany (wchodzą w życie 1.6.2017) w przepisach o agencjach zatrudnienia, o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i o zatrudnianiu cudzoziemców
- zgłoszą i opłacą przed 30.05.2017 udział w Konferencji we wszystkich 4 modułach przynajmniej trzech pracowników,
- przystąpią do IPP przed Konferencją i na konferencję zgłoszą min. 1 osobę na przynajmniej jeden moduł,
- są członkami IPP i przed Konferencją przedłużą członkostwo na kolejny rok i na konferencję zgłoszą min. 1 osobę na przynajmniej jeden moduł,
- zawierania umów o świadczenie usług i innych umów outsourcingowych innych niż umowy o świadczenie usług pracy tymczasowej;
- zawierania umów cywilnoprawnych (minimalne wynagrodzenie zleceniobiorców, ewidencja czasu pracy zleceniobiorców, zatrudnianie zleceniobiorców przez agencje pracy tymczasowej),
- stosowania dopuszczalnych prawem optymalizacji polegających na korzystaniu ze zbiegów tytułów do ubezpieczeń oraz udzielania personelowi świadczeń w naturze, a także ekwiwalentów tych świadczeń,
- stwierdzanie nielegalnego outsourcingu, ukrytego stosunku pracy,
- prawidłowa dokumentacja dla agencji pracy, firm outsourcingowej (pracownicy i zleceniobiorcy)
- działalności firm kierujących cudzoziemców do swoich polskich klientów;
17.30 - 19.00 Obiad Mistrzów Delegowania
„Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”.
Osobiście doradza kilkudziesięciu firmom delegującym pracowników. Dla wybranych przedsiębiorców stworzył najbardziej zyskowne modele transgranicznego zatrudnienia pracowników i zleceniobiorców. Tomasz Major jest jednym z niewielu prawników w Unii Europejskiej znającym się na delegowaniu i jedynym prawnikiem w Unii Europejskiej potrafiącym biegle w j. polskim, angielskim, niemieckim i francuskim wytłumaczyć zawiłości związane z transgranicznym zatrudnieniem.
Firmy polskie i zagraniczne szczególnie cenią Tomasza Majora za skuteczność obsługi w postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez ZUS. Stworzone i nadzorowane przez niego trzy departamenty procesowe kancelarii Brighton&Wood prowadzą skutecznie dla firm i ich właścicieli oraz zarządów procesy z ZUS, z władzami skarbowymi oraz z pracownikami i zleceniobiorcami delegowanymi. – W ostatnich latach prawnicy procesowi współpracujący z Brighton & Wood prowadzili kilka tysięcy takich spraw, w tym wiele spraw przed Sądem Najwyższym oraz uczestniczyli w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Tomasz Major uczestniczył w 2012 i 2013 r. na wniosek Parlamentu Europejskiego w pracach nad nową dyrektywą o delegowaniu. Za swoje zaangażowanie i błyskotliwą przemowę w Parlamencie Europejskim w 2012 roku broniącą firm delegujących, agencji zatrudnienia i podwykonawców z Europy Środkowo-Wschodniej został wyróżniony w prestiżowym konkursie LM 2013.
Tomasz Major słynie z energetycznych prelekcji n/t delegowania pracowników za granicę. Potrafi w niezwykle dynamiczny, humorystyczny i przede wszystkim przystępny sposób wytłumaczyć najtrudniejsze zawiłości związane z praktyką rynkową. Najbliżsi klienci cenią w nim bezpieczeństwo prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe, które zapewnia ich firmom; najbliżsi współpracownicy przywykli już do tyrana, w którego przemienia się w komunikacji z nimi. Ci, którym nie było jeszcze dane spotkać Tomasza Majora, pomstują zwykle na utrudniony, wręcz graniczący z cudem pierwszy kontakt, po którym żałują, że odbył się tak późno.
Dla większości firm seminaria prowadzone przez Tomasza Majora to jedyna szansa spotkania twórcy bezpiecznych i najbardziej zyskownych modeli delegowania pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę. Swój zawodowy czas poświęca bowiem niemalże wyłącznie dla wąskiego grona wybranych stałych mandantów Kancelarii Brighton&Wood.
Tomasz Major jest autorem pierwszego komentarza do europejskich przepisów regulujących poświadczanie formularzy A1. Powszechnie używane dziś w praktyce rynkowej i sądowej pojęcia „transgraniczne zatrudnienie”, „system delegacyjny”, „transgraniczna praca tymczasowa”, „transfer pracowników za granicę” są pojęciami wymyślonymi przez Tomasza Majora na długo przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Nowe pojęcia zaproponowane niedawno przez Tomasza Majora w związku z dyrektywą wdrożeniową: „zdolność firmy do delegowania”, „zdolność pracownika do bycia delegowanym” już zostały przejęte na rynku i będą z pewnością używane powszechnie przez sądy, urzędników, przedsiębiorców i ich doradców. Tomasz Major wyznacza trendy na europejskim rynku delegowania. Jest cenionym w Indiach i Nepalu ekspertem w zakresie europejskich regulacji dotyczących migracji zarobkowej obywateli tych krajów. Wśród polskich i europejskich prawników uchodzi za „guru delegowania w Europie”. Zapraszany jest regularnie na prestiżowe sympozja poświęcone delegowaniu pracowników w Europie.
Prywatnie Tomasz Major jest podróżnikiem, sternikiem morskim, pilotem samolotowym (www.tomaszmajor.com).
W latach 2003-2011 zorganizował wyprawy eksploracyjne do ponad 60 krajów świata, w tym spektakularne samotne przemierzenie Sahary (Erg Oriental, Sahara Zachodnia, Erg Chebbi), wyprawy w serce dżungli na Borneo, w Papui, na Sumatrze, w Ugandzie i Rwandzie oraz w Ameryce Południowej. Żarliwy krytyk współczesnego kapitalizmu i konsumpcjonizmu. Wspiera projekty humanitarne na całym świecie. Pomaga młodym ludziom w uruchomieniu własnego biznesu i w wychodzeniu z biedy. Angażuje się społecznie w wiele pożytecznych przedsięwzięć, m.in. w popularyzację turystyki wodnej w Polsce (www.drogiwodne.pl ; www.waterways.pl) oraz wakacji „z klasą”: www.klubekspedycyjny.pl/wakacje. Dla światłych przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces w biznesie stworzył Inspiration Club wspierający młodych utalentowanych ludzi.